Datortomogrāfija (CT) ir rentgenu staru izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēli. Vizuālās diagnostikas attēli tiek analizēti, lai izvērtētu orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, savstarpējās attiecības un patoloģijas.

Ar datortomogrāfiju izmeklē:

 • Galvas smadzenes;
 • Kakla mīkstos audus;
 • Deguna blakusdobumu;
 • Asinsvadus;
 • Mugurkaulu, ekstremitāšu un locītavu kaulus;
 • Vēdera dobuma orgānus – nieres, liesu, aizkuņģa dziedzeri, zarnu traktu, limfmezglus un iegurņa orgānus;
 • krūšu kurvja orgānus – plaušas, pleiru, diafragmu, sirdi un sirds asinsvadus, krūšu kurvja aortu, plaušu artērijas un vēnas, videnes un plaušu sakņu limfmezglus, barības vadu un krūšu kurvi veidojošos kaulus.

Kā sagatavoties procedūrai?

 • DT izmeklējumos bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, tādēļ pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt seruma kreatinīna līmeni. Tā ir analīze, kas liecina par nieru funkcionālo stāvokli, jo vēnā ievadītā kontrastviela no organisma izdalās caur nierēm.
 • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas no tām ķermeņa daļām, kas tiek izmeklētas – rotaslietas u.c.
 • Vēlams pirms izmeklējumiem, kuri ir saistīti ar kontrastvielas ievadīšanu vēnā, 2 stundas neēst.
 • Uz vēdera dobuma orgānu izmeklēšanu pacientam jāierodas tukšā dūšā. Lai iekontrastētu zarnu traktu pirms procedūras pacientam tiek dota iedzerama kontrastviela 200-400ml, ja izmeklējami arī mazā iegurņa orgāni, pacientam jādzer ap 500ml kontrastvielas 3-4 stundas pirms izmeklējuma.. Kontrastviela nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas. Vēdera un mazā iegurņa orgānu izmeklējumos kontrastviela parasti tiek ievadīta arī vēnā.
 • Uz DT kolonoskopiju pacientam jāierodas ar iztukšotu zarnu traktu, tādēļ pirms izmeklējuma jālieto speciāli perorāli līdzekļi.
 • Uz sirds un sirds asinsvadu izmeklējumiem pacientam ieteicams ierasties tukšā dūšā un neēst 2 stundas pirms izmeklējuma. Izmeklējuma laikā vienmēr ievada kontrastvielu vēnā, tādēļ līdzi jābūt analīzei par seruma kreatinīna līmeni. Lai iegūtu kvalitatīvus attēlus, vēlams, lai pacienta sirdsdarbības ātrums būtu ap 60 reizēm minūtē. Ja pacienta sirdsdarbība ikdienā ir ātrāka, nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās lietojot speciālus medikamentus.
 • Uz asinsvadu izmeklēšanu – angiogrāfiju vēlams ierasties tukšā dūšā, vai neēst 2 stundas pirms izmeklējuma. Izmeklējuma laikā vienmēr ievada kontrastvielu vēnā, tādēļ līdzi jābūt analīzei par seruma kreatinīna līmeni.

Kas notiek procedūras laikā?

Izdarot DT, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, kas lēni virzās cauri arkai, kurā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga vai nepatīkama. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz 5-15 sekundēm jāaiztur elpa. Procedūru laiks ir ļoti dažāds (15-30 minūtes) un atkarīgs no tā, kādu ķermeņa daļu izmeklē. 
Ja vēnā tiek ievadīta kontrastviela, pacientam var būt siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un neliecina par blakusreakcijām vai alerģiju uz kontrastvielu.

Kad izmeklēšana nav ieteicama?

Izmeklēšana nav ieteicama grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad izmeklējumā iegūstamā informācija atsver izmeklēšanas risku.

Izmeklējumus ar intravenozu kontrastvielu neveic, ja pacientam ir alerģija pret kontrastvielu, ja pacienta seruma kreatinīna līmenis pārsniedz normu.

Datortomogrāfijas izmeklējumu izcenojumi: 78.00EUR – 119.00EUR