alt

Angiogrāfija ir speciāla radioloģiska procedūra, kuru izdara, lai iegūtu asinsvadu uzņēmumus (angiogrammas). Parasti šim nolūkam cirkšņa artērijā vai vēnā ievada katetru, kas ir maza lokana, caurulīte. Radiologs to virza uz vietu, kura jāizmeklē, vienlaicīgi kontrolējot katetra stāvokli monitorā. Kad katetrs sasniedzis vajadzīgo vietu, caur to tiek injicēta kontrastviela (speciāla rtg-starus aizturoša viela), kas iezīmē visus asinsvadus. Tas ļauj novērtēt asinsvadu stāvokli un atrast ar dažādām slimībām saistītās novirzes.

Invazīvā radioloģija ir terapeitiska radioloģijas nozare. Invazīvie radiologi vizuālā (RTG, CT, US) kontrolē var veikt dažādas saudzējošas operācijas, kā piemēram:

  • Sašaurinātu artēriju paplašināšanu (angioplastija un stentēšana).
  • Galvas smadzeņu aneirismu un malformāciju endovaskulāru ārstēšanu (embolizāciju).
  • Dzemdes miomu embolizāciju.
  • Žultsvadu paplašināšanu.
  • Aknu audzēju un metastāžu ķīmijembolizāciju aknās.
  • Perkutānu vertebroplastiju 

Kā sagatavoties procedūrai?

Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst, jābūt tukšā dūšā. Ierodoties uz izmeklējumu jābūt noteiktam seruma kreatinīna līmenim.


Kas notiks izmeklējuma laikā?

Jūs ietērps speciālā tērpā. Jums nav nepieciešams izņemt zobu protēzes vai dzirdes aparātu. Procedūras laikā jums tiks novērots asinsspiediens un sirdsdarbības ritms. Pirms procedūras cirksnis tiks atbrīvots no apmatojuma un dezinficēts ar speciālu līdzekli, tad jūs apklās ar sterilu pārvalku.

Sākot procedūru, cirksni apstrādās ar anestēzijas līdzekli, lai jūs nesajustu sāpes. Vienīgi spiediena sajūta norādīs, ka ārsts strādā. Lai jūs justos komfortabli, medmāsa injicēs nomierinošu līdzekli. Pēc tam asinsvadā caur katetru tiks ievadīta rentgenkontrastviela. Tajā brīdī jūs varat sajust karstuma vilni, kas ir normāla parādība un parasti pāriet pāris minūtēs. Kamēr tiks izdarīti rtg-uzņēmumi, jums īslaicīgi palūgs aizturēt elpu. Tiklīdz nepieciešamie uzņēmumi būs iegūti, ārsts katetru izņems un lai netecētu asinis, dūriena vietai uz 10-20 minūtēm uzliks nelielu slogu (šuves nav nepieciešamas). Nobeigumā dūriena vietai uzliks plāksteri.

Kas notiks pēc procedūras?

6-8 stundas pēc angiogrāfijas jums jāievēro gultas režīms, cenšoties nekustināt kāju. Tas novērsīs asiņošanu. Ja jums nepieciešams pagriezties, palūdziet medmāsas palīdzību. Medmāsa jūs bieži pārbaudīs, sekojot vitālām funkcijām un dūriena vietai.

Angiogrāfijas izmeklējumu izmaksas: no 334.00 EUR

 

alt