Spinālā stenoze krustos

Spinālā stenoze nozīmē, ka vieta nerviem mugurā ir mazāka nekā normāli jābūt un, ka tas var ietekmēt nervus. Spinālās stenozes iemesli ir vecuma izmaiņas diskos locītavās un locītavu saitēs, kas atrodas ap nervu kanālu. Izmaiņas var radīt sašaurinājumus vienā vai vairākās vietās un būt saistīti ar skriemeļi noslīdējumiem vai nepareizu novietojumu, kas arī radušies dzīves laikā.. Ārstēšanu lielā mērā nosaka tas, kur šie sašaurinājumi atrodas un cik apjomīgi tie ir.

Spinālās stenozes simptomi un izmeklēšana

Tipiski spinālās stenozes simptomi ir sāpes vienā vai abās kājās, kādēļ ir grūti iet garākus gabalus, saukta ”neurogen claudicatio”. Ja apsēžas un atpūšas sāpes bieži pāriet pēc kāda laika. Citi simptomi, kas var rasties ir tirpšanu kājās un muguras sāpes. Dažiem pacientiem ar spinālo stenozi liekas, ka palīdz, ja noliecas uz priekšu vai, piemērām, ejot iepērkoties atbalstīties uz iepirkumu ratiņiem. Spinālās stenozes simptomi var laika gaitā mainīties un uz laiku uzlaboties vai pasliktināties. Ja sūdzības jūtami ietekmē  ķermeņa funkciju un dzīves kvalitāti, nepieciešama izmeklēšana. Ja ir aizdomas par spinālo stenozi, to izmeklē ar krustu magnētiskās rezonanses tomogrāfiju.

Jūsu ģimenes ārsts var jūs nosūtīt uz šādu izmeklēšanu, ja jums ir simptomi, kas var norādīt uz spinālo stenozi.

Spinālās stenozes ārstēšana un operācija

Ja ir viegli spinālās stenozes simptomi vispirms izmēģina ārstniecisko vingrošanu. Ja tāda ārstēšana nav pietiekama, operācija var būt alternatīva, ja jūsu simptomi nopietni ietekmē ikdienas aktivitātes un jums vajag lietot pretsāpju līdzekļus. Operācijas nolūks ir paplašināt to vietu krustos, kur nervi ir saspiesti. To parasti dara izņemot daļu skriemeļa loku, locītavu un saistaudus. Ja sašaurinājums ir vairākās vietās, to var darīt vairākos līmeņos. Parasti nav nepieciešams operēt tā, lai mugura paliek stīva, bet tas jāizvērtē katrā gadījumā atsevišķi un ir atkarīgs arī no tā, kur atrodas sašaurinājuma vieta.

Ārstēšanas laiks

Jūs ierodaties pie mums operācijas dienas rītā. Ārstēšanas laiks parasti ir 1-2 diennaktis.

Riski un komplikācijas

Risks pie operācijas ir neliels un parastākā komplikācija ir virspusēja brūces infekcija, ko var ārstēt ar antibiotikām. Cita spinālās stenozes operācijas komplikācija ir caurums nervu aptverošā plēvē  un tad rodas mugurkaula smadzeņu šķidruma noplūde. Caurums ātri sadzīst, bet zināmos gadījumos tas var radīt galvas sāpes kādu laiku pēc operācijas. Ārstēšana ar gultas režīmu 1-2 diennaktis pēc operācijas, kas nedaudz pagarina normālo ārstēšanas laiku. Ķirurģijas rezultāts ir tikpat labs kā tad, ja nav notikusi noplūde.

Ir daži faktori, kuri var palielināt komplikāciju risku pēc operācijas. Smēķēšana ir viens tāds risks un bez tam tāds, kuru jūs pats varat ietekmēt. Tādēļ tā ir liela priekšrocība, ja jūs varat atmest smēķēšanu jau tad, kad saņemat nosūtījumu pie mums, jo tas palielina priekšnosacījumus labam ārstēšanas rezultātam. Arī tad, ja mēs novērtējam, ka jums operācija nav nepieciešama un jūs ārstēs citādi, smēķēšanas atmešana palielina uzlabošanās iespējas.

Slimības atvaļinājums pēc operācijas

Slimības atvaļinājuma ilgums ir atkarīgs no jūsu darba rakstura, bet mēdz būt 2 – 6 nedēļas. Esat laipni gaidīti pie mums lai saņemtu vairāk informāciju.