Skriemeļu nobīde krustos (spondilolistēze)

Skriemeļu noslīdēšana, skriemeļu nobīde  vai istmiska spondilolistēze, kā to arī sauc, nozīmē, ka viens skriemelis krustos slīd attiecībā pret blakus esošā skriemeļa. Visbiežāk viens skriemelis slīd uz priekšu attiecībā pret zemāk esošā skriemeļa. Iemesls var būt vecuma izmaiņas (deģeneratīva spondilolistēze) diskā un aiz tā esošās tauku šūnās vai kāds kaulu defekts (cervikāla spondilolistēze) ar spraugām skriemeļa lokā. Spraugu veidošanās iemesls visbiežāk ir ģenētisks vājums skriemeļu lokā, reizēm kombinācijā ar traumatisku slodzi, tādēļ šāda muguras diagnoze parasti sastopama starp izciliem sportistiem. 
Iemesli var, citiem vārdiem sakot, būt ģenētiski mantots pārmērīgs kustīgums vai kāda trauma (var būt sen atpakaļ vai pieaugušā vecumā) vai arī ģenētikas un traumas kombinācija.

Spondilolistēzes simptomi un ārstēšana

Viss izplatītākie simptomi pie skriemeļu noslīdēšanas ir sāpes mugurā kombinācijā ar sāpēm sēžā un kāju aizmugures daļā. Pie lielākiem noslīdējumiem rodas reizēm sastrēgums nervu sakņu kanālos, kas var ietekmēt nervus, kas iet no muguras uz kājām un, kas savukārt rada tirpšanu, jušanas samazināšanos un muskulatūras pavājināšanos. Ir ļoti svarīgi nestaigāt ilgi ar sūdzībām par muguru, bet griezties agrīni pie ārstiem uz izmeklēšanu, lai neļautu simptomiem pasliktināties. 
Izmeklēšana, ja ir aizdomas par spondilolistēzi, notiek ar rentgenu, datortomogrāfiju un magnētiskās rezonanses tomogrāfiju.

Ārstēšana un operācija pie skriemeļu noslīdēšanas

Pirmā ārstēšana, kuru izmēģina, ir ārstnieciskā vingrošana un reizēm pretsāpju tabletes. Ja šī ārstēšana nav pietiekoša, var veikt dekompresijas operāciju vai ar operāciju panākot nekustīgumu. Pie spondilolistēzes operācijas, lai panāktu nekustīgumu, kustības starp skriemeļiem izslēdz ar balstu un skrūvju palīdzību. Operācijas laika transplantētu kaulu no blakus skriemeļiem ieliek starp skriemeļiem ar nolūku panākt to saaugšanu.