Trigeminālā neiralģija (TN) ir neiroloģisks tyraucējums, kuru raksturo intensīvas sāpju lēkmes izejošas no trigemināla nerva un kuras ar sejas spazmām rada izteiktas durošas sāpes sejā vienā vai abās pusēs. Šīs sāpes ir vienas no stipr\akajiem sāpju veidiem , kas ir zināms cilvēkiem. Biežāk šīs sāpes parādās pēc 50 gadu vecuma, bet ir sastopami atsevišķi gadījumi, kad TN parādās arī bērniem, vairāk sievietēm kā vīriešiem.
Trigeminālais nervs ir pāra kraniāls nervs izejoš no galvas smadzenēm, kurš sadalās izejas vietā smadzeņu pamatnē trīs zaros. Salīdzinoši maz gadījumos tas ietekmē abas sejas puses. Biežāk traucējumi ir no vidējiem un apakšējiem nervu zariem. Sāpes var izstarot uz acīm, degunu, lūpām, pieri, galvas ādu matu zonā, vaigiem, zobiem, smaganām.
Traucējums raksturīgs ar intensīvām sāpēm, kas ilgst dažas sekundes, minūtes vai stundas, tās irlēkmjveidīgas. Pacienti parasti tās apraksta, kā sāpes kuras rodas spontāni un kuras aktivizē runāšana, ēšana, bārdas dzīšana, zobu tīrīšana un izpaužas kā elektrisks šoks, apdegums, saspiedums, dedzināšana, šaujošas sāpes. Sāpes provocē skaļa mūzika, vējš, troksnis, tādēļ ieteicam izvairīties no šiem faktoriem. TN var kombinēties ar migrenozām sāpēm.
Trigeminālais nervs ir jaukts kraniāls nervs ar jušanas finkcijām( spiediena, temperatūras, sāpju), motorām funkcijām inervējot muskuļus(košanas, sejas). Ir Vairākas teorijas par sāpju izcelšanos, izejas vietā no galvas kausa pamatnes, intracerebrāli asisns vadu paplašinājums, asins vadu aneirisms, artero-venoza malformācija , audzēji, arahnoidāla cista, vai galvas smadzeņu trauma, ( visas šīs ietekmes bojā nervu aizsargājošo mielīno apvalku un veicina n.trigeminis kairinājumu). Asinsvadu paplašinājuma gadījumā iespējama operatīvā terapija.
TN ir pēc iespējas ātri jādiagnasticē un jāārstē, jo, ilgāk no TN pacients cieš, jo ilgāka ir sāpju ārstēšana. Zobārsti neizprot TN cēloņus bieži izrauj pacienta zobus, bet neiegūst nekādus pozitīvus rezultātus ( šaujošās, stiprās sāpes saglabājās vai pat pieaug).
TN sāpju ārstēšana uzsākama ar neiroloģisku izmeklēšanu, nepieciešamības gadījumā ar MRI galvas smadzenēm ( lai izslēgtu izmaiņas galvas smadzenēs un to asinsvados). Tālākā terapija pēc neirologa norādes. Ir daudz un dažādas metodes TN ārstēšanai visbiežāk ir n.trigeminus zaru alkoholizācija, kura pārtrauc sāpju impulsa pārvadi un atbrīvo pacientu no ciešanān. Visbiežāk jāapvieno medicīnisko preperātu lietošana ar nerva alkaholizāciju, bet tas nenozīmē, kad pēc kāda laika, var būt slimības recidīvs. Ilgstošai lietošanai nozīmē medikamentus, pataloģiskas nerva impulsijas nomierināšanai.No biežāk lietotiem preperātiem var minēt Finlepsin, Gabepantin, Neurontin.
Mūsu speciālisti Jūs konsultēs, izmeklēs un ārstēs!