Cienījamie pacienti!
Mūsu ģimenē ar neiroķirurģiju nodarbojas jau vairāk nekā 50 gadus trijās paaudzēs, Mans tēvs- Docents Ilmārs Puriņš bija Neiroķirurģijas centra dibinātājs Stradiņa slimnīcā un viena no galvenajām viņa medicīniskajām kaislībām bija radikulītalt ķirurģija 60 un 70-jos gados.
Es strādāju kā aktīvs neiroķirurgs no 1979. gada un arī es pēdējos divdesmit gadus visvairāk veltu sevi radikulīta slimniekiem, diagnosticēšanai un ķirurģiskai ārstēšanai.
Šajā vēstulē Jums, mani cienījamie pacienti, es centos tēžu veidā izskaidrot tos jautājumus, pieņēmumus un tautā folklorizētos jautājumus, kurus dzirdu savā kabinetā un jau vairāk kā 30 gadus šīs ir arī manas domas par problēmu- radikulīts. Lasiet veseli!
Radikulīts ! ! ! ? ? ?
Sāpes– ļoti nepatīkamas, velkošas, pulsējošas, dedzinošas, izstarojošas, pie slodzes, naktīs, dienās, sēžot un stāvot, mokošas, kaitinošas un trulas un vēl un vēl….
Kustību ierobežojums- grūti saliekties, grūti atliekties, grūti apsēsties, grūti nosēdēt, grūti piecelties, grūti uzsākt staigāt, grūti gultā, grūti darbā, grūti mašīnā, grūti teātrī un vēl un vēl…..
Kā tautā to sauc- man ir osteohondroze, man ir išiess, man ir beigti skriemeļi, man ir saplīsuši diski, man ir saspiesti nervi, man ir apaukstēta mugura, man ir krika, man noķīlēja mugura un vēl un vēl….
Kā tauta ārstējas- iedzēru zāles ko iedeva mamma, sasmērēju to ar spartitus smēri, biju pie kaulu lauzēja, izmasējos, dūra kaklā, taisīju blokādes, biju uz sildīšanu, biju sanatorijā, gāju pirtiņā, gulēju uz kāpostu lapām, gulēju uz dēļiem un vēl un vēl…
„Smalkās metodes”- biju uz kompjūteru, dūra mugurā lielo blokādi, biju pie manuālā terapeita, gāju uz sistēmām, man ir masāžas krēsls, dūra skriemeļos, biju uz lāzeri un vēl un vēl….
Kur problēmas- Gandrīz visi, kas dūra, smērēja, sildīja, masēja, lauza un arī „pūšļoja” aizmirsa …… galveno- klīnikās diagnozes uzstādīšanu akadēmiski pareizi veikt medicīnisko izmeklēšanu.!!!
Kur bīstamība?- Radikulītam līdzīgas sāpes var būt pie daudzām citām slimībām un tās nediagnosticējot Jūs riskējat ar savu veselību vai pat dzīvību.
Pamēģiniet šīs zāles, pamēģiniet tās- sakiet lai paši pamēģina, bet Jums vajadzīga saprašana, kas ar Jums notiek, kāpēc sāp, kāda ir diagnoze un kā to ārstēt.
Tūlīt sāk ārstēt!!!
I Jāsāk ar vispārzināmo 1-2 dienas
a) gultas režīms
b) pretsāpju medikamenti, sildošās ziedes, karsta vanna, pirts procedūras, nepakautrēties-sazināties ar ģimenes ārstu.
II Ja iepriekšminētie pasākumi nelīdz:
- apmeklēt ģimenes ārstu vai pieteikt mājas vizīti
- lūgt ģimenes ārstam veikt klīniskās situācijas izvērtēšanu un nozīmēt izmeklējumus sāpju iemesla noteikšanai (asins un urīna analīzi, RTG mugurkaula sāpošajai vietai, kompjūtertomogrāfijas izmeklējumu vai magnētiskās rezonanses izmeklējumu jeb abus pēc klīniskās nepieciešamības, elektromiogrāfijas izmeklējumu, kā arī neirologa vai neiroķirurga vai ortopēda konsultāciju!!! Šie izmeklējumi būtu tas mūsdienu minimums, kas būtu veicams iespējamā radikulīta noteikšanai.
III Manuprāt, ja pēc precīzas diagnozes noteikšanas, speciālistu nozīmēto medikamentu terapijas, kā arī fizioprocedūras un režīms nelīdz 2 nedēļas noteikti jāapmeklē neiroķirurgs, lai izlemtu par tālāko ārstēšanos taktiku!
IV Kāpēc nevajag pašiem izmantot diagnostikas iestāžu maksas pakalpojumus bez speciālista ieteikuma?
- kompjūtertomogrāfs principiāli atšķiras no magnētiskās rezonanses aparāta un konkrēto izmeklējumu vai arī abus nozīmēt var tikai klīnisko situāciju pārzinošs ārsts.
- Būtiskas radikulīta diagnostikā ir speciālistu nozīmēta asins un urīna analīzes, kas palīdz noteikt slimības izsaucējus, norises formu un bieži arī blakusslimības.
- Radikulīta diagnozes precizēšanā bieži būtiskas ir izmeklēšanas metodes- elektromiogrāfija, kas palīdz noteikt iesaistītos perifēros nervus un nervu saknītes, kā arī atšķirt virkni neiroloģiskās saslimšanas, kas imitē kompresijas sindromus un vēl un vēl.
- Izmeklējamo metožu secību, apjomu, speciālos izmeklējumus, konsultantu nepieciešamību var izvērtēt tikai speciālists!!!
Bieži sastopamies ar ļoti bagātīgi pašrocīgi veiktu augstas klases izmeklēšanu, kas pacienta diagnozes noteikšanai ir mazinformatīva un bieži nevajadzīga.
V Atcerieties, ka manu kolēģu ieteikumiem telefoniski neredzot pacientu ir maza ārstnieciskā vērtība un bieži var novest pie medicīniskām problēmām- izvēlaties ārstu, kam Jūs esat cienījams pacients un kuram ir laiks Jūs izmeklēt personīgi!
Vai visus radikulītus neiroķirurgi operē?! Vienozīmīgi-NĒ!
Neiroķirurga virsuzdevums ir izvērtēt Jūsu sūdzības, klīniskos atradumus, iepazīties ar izmeklējumiem, ko esat veicis Jūs vai Jūsu ģimenes ārsts, pieņemt lēmumu par tālāko ārstēšanās veidu, laiku un vietu un uzticēties speciālistiem, uzdodot viņiem visus Jūs interesējošos neskaidros jautājumus par slimību, izmeklējumu rezultātiem un atradumiem, ārstēšanās veidiem- to plusiem un mīnusiem, ārstniecības iestādēm, kuras nodarbojas ar radikulītu ķirurģiju, blakusparādībām ārstēšanās procesā, ķirurģisko metožu riskiem un iespējamām komplikācijām, narkožu veidu, kuru pielietos un protams-statistiku par pēcoperācijas rezultātiem Jūsu izvēlētā neiroķirurga klīnikā.
Atcerieties, ka Jūs varat savu problēmu operēt arī pie cita neiroķirurga, tā iegūstot vēl vienu viedokli, kas palīdzēs Jums izprast situāciju, kā arī kliedēt Jūsu bailes un šaubas.
Es Jums iesaku meklēt neiroķirurgu, kuram Jūs uzticieties, par kuru labu runā Jūsu radi, draugi un kolēģi un cilvēki, kurus viņš jau ir ārstējis un operējis.
Atcerieties, ka Jūs operēs nevis kāda slimnīca, unikāli aparāti vai instrumenti- bet viņš- Jūsu izvēlētais ķirurgs.
Ja Jūs interesē detalizēti operāciju veidi, metodes, instrumenti un aparāti un Jums ir tik stipri nervi, ka pirms operācijas vēlaties to uzzināt, iesaku iegūt ārsta izglītību, tad specializēties neiroķirurģijas rezidentūrā un tikai tad mēģiniet to visu izprast.
Es viennozīmīgi neiesaku iedziļināties šajos profesionāli sarežģītajos jautājumos un uzticēties Jūsu izvēlētā neiroķirurga profesionalitātei un godprātīgumam!
Lai Jums, un arī mums veicas!
Ar cieņu, Jūsu, Juris Puriņš